Експерти Національного банку під час круглого столу, організованого Асоціацією Українських Банків (АУБ), обговорили фактори, що стримують розвиток факторингу в Україні, та завдання щодо їх усунення. Про це повідомляється на Facebook-сторінці НБУ.

"В Україні факторинг має усі передумови для розвитку. На умовах відстрочення платежу укладається 65% торговельних контрактів у світі. Головний чинник розвитку факторингу –  зростання дебіторської заборгованості та попиту на отримання грошей до настання строку платежу. В Україні загальний обсяг оптової торгівлі – 2,463 млрд грн (91,2 млрд дол. США). Згідно з пропорцією світової статистики 1,600 млрд грн може становити сума дебіторської заборгованості, значна частина якої створює потенціал для розвитку факторингу. Фінтех-рішення компаній, які надають послуги з факторингу, сприятимуть його швидшому розвитку в нашій державі", – сказав Олексій Онищенко, начальник управління методології регулювання окремих ринків небанківських фінансових послуг Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ. 

Проте для повноцінного розвитку факторингу спочатку необхідно подолати низку бар’єрів.

Сергій Савчук, в.о. директора Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ, зазначив, що здійснення факторингових операцій в Україні супроводжується багатьма викликами. Зокрема, сьогодні внаслідок правової колізії існує проблема розмежування договорів факторингу з іншими договорами, скажімо, договорами цесії. Крім того, значна кількість споживачів факторингових послуг не розуміють їх суті та можливостей ефективного використання.

Водночас торговий факторинг є ефективним способом оптимізації фінансування діяльності, а питання його діджиталізації є світовим трендом. 

"Окрім класичного банківського ринку, у факторингу бере участь і небанківський ринок. Тож дуже важливо, щоб у межах однієї платформи могли зустрічатися учасники з різних ринків і обговорювати проблемні питання. Діджиталізація факторингу стосується всіх сегментів ринку, в тому числі реального сектору економіки та фінансових установ, які надають такі послуги. Національний банк упроваджує останні регуляторні тренди з метою удосконалення підходів до регулювання факторингу та його відповідності вимогам часу", – сказав Сергій Савчук. 

Зокрема, планується: 
▪️ визначити прогалини в регулюванні факторингу та способи їх усунення;
▪️ проаналізувати вплив розробленого рішення на ринок факторингу;
▪️ розробити концепцію нового регулювання ринку факторингу в Україні.

Роботу, за словами експертів НБУ, вже розпочато, й незабаром регулятор матиме перші результати.