криптовалюта

Нещодавно відбувся круглий стіл між представниками Міністерства цифрової трансформації та експертами, які брали участь у розробці законопроєкту «Про віртуальні активи». ВРУ підтримала його у першому читанні, але зараз редакція зазнала змін, а текст обріс міфами. 

Першочергово проєкт закону «Про віртуальні активи» дозволить легалізувати ринок віртуальних активів в Україні та створить сприятливішу екосистему для розвитку багатьох сфер, інформує ютуб-канал Міністерства цифрової трансформації.

За словами заступника міністра цифрової трансформації України з питань розвитку IT Олександра Борнякова, законопроєкт справді змінився.

«З грудня 2020 року в законопроєкті сталося дуже багато змін, але його ухвалення було таким сигналом, що криптовалюти та віртуальні активи стануть в Україні легальними», – сказав Олександр Борняков.

Посадовець також відзначив, що після голосування ці ж ініціатори законопроєкту дали сотні правок зі свого боку. Також до цього процесу підключилися НБУ, Комісія з цінних паперів, Мінфін, Мінекономіки та Міністерство цифрової трансформації.

До того ж представники влади спілкувалися з громадськістю та стейкхолдерами легалізації криптовалюти в Україні.

«Було також багато розмов з депутатами, людьми, бізнесом, де ми намагалися викристалізувати положення. І теперішня редакція законопроєкту є компромісом – найкращим з можливого», – продовжив заступник міністра.

О. Борняков зазначив, що сам текст законопроєкту може бути складним, проте на перших порах міністерство готове провести кожну компанію через ці процеси в онлайн-режимі. Також він пообіцяв максимально спрощено видавати дозволи для бізнесу.

«Ми будемо працювати як служба підтримки 24/7. І для тих, хто працює з-закордону, і для українців, які хочуть цим займатись», – розказав представник Мінцифри.

Пізніше слово взяв радник міністра цифрової трансформації Максим Дем’янюк. Він розповів, що міністерство з самого початку ставило цілі: правове поле, адаптація рекомендацій FATF (міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей) і водночас – сприятливі умови для ринку.

«І сьогодні можна сказати, що за цей час усім нам вдалося зберегти ці цілі. Це справді найкраще з можливого, і ми витримали цей концепт», – пояснив посадовець.

Також на дискусію був запрошений юрист, який брав участь в розробці законопроєкту, Артем Афян.

«В мене були трохи інші цілі, коли я почав працювати над цим законопроєктом. Головне, щоб з’явилися податкові норми, а без цього проєкту закону їх не може бути. Головне, щоб банки могли працювати з криптовалютою і щоб в нашій юрисдикції могли бути структуровані бізнеси. На сьогодні в мене є багато клієнтів, зокрема великих, які чекають цього закону, щоб мати змогу працювати», – пояснив свою позицію юрист.

Також експерт висловився щодо міфів навколо законопроєкту.

«Експропріація криптовалюти не відбудеться. Принаймні не через цей закон. Плюс на сьогоднішній ринок новий закон майже ніяк не вплине», – пояснює Артем Афян.

Також законопроєкт не передбачає втручання держави у peer-to-peer транзакції. Тобто обмін криптовалютами між гаманцями користувачів зможе відбуватися вільно. Головна зміна – легше стане працювати бізнесу.

«Для українських криптанів нічого не погіршується. З’являється більше можливостей. У нас напевно стане менше анонімних бірж та платіжних систем, але це світовий тренд, незалежно від того, що ми вигадаємо. Сподіваюся, що легше стане бути багатою людиною з криптовалютними активами і важче стане отримувати хабарі у криптовалюті», – розповів юрист.

Щодо видів діяльності, які підлягатимуть ліцензуванню, то, за словами заступника міністра цифрової трансформації України з питань розвитку IT Олександра Борнякова, сьогодні в законі прописані чотири види діяльності, які підлягають ліцензуванню.

«Проте ми зможемо їх постійно коригувати. Зараз немає сенсу перевантажувати законопроєкт, адже усі гравці на ринку зможуть працювати за новим законодавством та тими нормами, які там виписані», – говорить посадовець.

Також Олександр Борняков розвіяв міф щодо контролю над обміном криптовалютою між користувачами.

«Є міф, що держава буде регулювати обмін віртуальних активів на віртуальні активи. Але ані ми, ані Нацбанк не бачимо, як це можна регулювати. Окрім випадків, коли це зареєстрований великий гравець, який заявляє про обмін, і йому потім треба буде відзвітувати перед фінмоніторингом», – заявив функціонер.