06.09.2022

Національний банк України опублікував огляд, у якому зазначив, які зміни відбулися  в секторі небанківських фінансових установ упродовж IІ кварталу 2022 року. 

Головне з огляду НБУ розповів у своєму Телеграм-каналі.

1. Активність надавачів небанківських фінпослуг скорочувалася, обсяг цих послуг знизився. Частка небанківського сектору в загальних активах фінсектору, нагляд за яким здійснює НБУ, скоротилася на 0.4 в.п. до 11.8%.

2. Страховики – збільшили активи, хоча їхня кількість на ринку зменшилася. Обсяги страхових премій та виплат із ризикових видів страхування скоротилися порівняно з І кварталом на 10% та 14% відповідно. Страховики продемонстрували високу прибутковість у першому півріччі. Значну роль в цьому зіграло помітне скорочення інших, ніж операційних, витрат.

3. Кредитні спілки  – обсяг активів та кількість установ, що звітують, скорочувалися. Обсяг кредитного портфеля у ІІ кварталі зменшився на 6%. Прибутковість кредитних спілок дещо зросла через значне скорочення витрат на резервування. Водночас тривало скорочення обсягів депозитів та додаткових пайових внесків на 7% та 1% за квартал відповідно.

4. Фінансові компанії та ломбарди – близько чверті фінансових компаній та ломбардів не прозвітували про свою діяльність у ІІ кварталі. У сегменті відбулося різке скорочення обсягів усіх фінансових послуг: кредитування (фінансовими компаніями – на 57%, ломбардами – на третину), лізингу, факторингу. Гарантії практично не надавалися від початку повномасштабного вторгнення. Сектор фінансових компаній зафіксував мінімальний прибуток за перше півріччя 2022 року, однак переважна більшість компаній залишалася збитковою. Ломбардна діяльність у ІІ кварталі була збитковою.

5. Для налагодження ринкової дисципліни та захисту прав споживачів відновлено застосування заходів впливу до учасників ринку за неподання ними звітності, порушення окремих фінансових нормативів та здійснення ризикової діяльності. Також упроваджено низку вимог до небанківських установ, що здійснюють торгівлю готівковою валютою.

Повний огляд можна подивитися тут.